Podsumowanie roku 2014 – „Każdy dobry uczynek zostanie surowo ukarany” - www.srebniak.pl
Podsumowanie roku 2014 – „Każdy dobry uczynek zostanie surowo ukarany”
7 lutego 2015
Categories: Produktywność
Po długiej przerwie zapraszam do podsumowania ubiegłego roku, który był dla mnie bardzo ciężki. Kilka miesięcy nie pisałem na blogu z powodu braku czasu na działania poza firmowe. Może w nadchodzącym roku uda się mi nadrobić to zaniedbanie. Z wszystkich rzeczy i wypadków w ubiegłym roku wybrałem tych kilka rzeczy które mnie szczególnie cieszą. Powiem też kilka słów o moich działaniach społecznych o moich podopiecznych, przemyśleniach na temat działalności gospodarczej w naszym pięknym kraju.
Blogi
Blog po kilku miesiącach wraca do łask. Zaniedbałem go bardzo mocno głównie z powodów problemów występujących w firmie. Postanowiłem skoncentrować się na działaniach, które dostarczają mi klientów, bądź powiększają moją wiedzę. Dlatego zakończyłem prowadzenie blogu z nowinkami technicznymi, wstrzymałem się z otwarciem portalu internetowego z poradami z branży e-commerce. Nie dawałem rady pisać tyle artykułów ile sobie narzuciłem, co kończyło się przekładaniem rzeczy na później czyli nigdy.
W tym roku zaraziłem się hodowlą mrówek – te małe zwierzątka zafascynowały mnie po oglądnięciu kilku filmów o życiu tych małych stworzonek. Zrobiłem szybki blog – blog mrówek nie będzie tam dużo opisów postaram się wrzucać zdjęcia oraz opisy problemów związanych z hodowlą mrówek. Chodź w ostatnim czasie przyszedł mi pomysł ze stworzeniem mrówkowego podcastu. Jednak w tym przypadku ograniczam się do 14-16 wpisów w ciągu roku.
Firma
Firma niestety pokazała swoje drugie oblicze. Pierwszy rok był dobry i napawał optymizmem, jednak ubiegły rok rok to istna czarna rozpacz. Prawie przez cały rok miałem problem z dwoma klientami, później nastąpiły problemy z serwerownią oraz z pracownikami.

Swoje oblicze pokazały też niezapłacone faktury przez kilku klientów z polecenia. Księgowa poleciła mi wystawiać faktury proforma, które nie są dokumentami księgowymi z punktu widzenia prawa. Dlatego nie płaci się podatku VAT od takiej proformy. Dopiero jak klient opłaci taką proformę, wystawiamy fakturę VAT i wtedy płacimy podatek. Jeżeli byśmy wystawili od razu fakturę – obowiązek podatkowy występuje nawet w przypadku nie opłacenia takiej faktury przez klienta.

W firmie największa zmianą jest zaprzestanie używania CRMu redmine. Redmine został zastąpiony przez Trello.com. Aktualnie takie rozwiązanie jest wygodniejsze niż przeklikiwanie się przez formularze w redmine. Próbowałem też swoich sił z użyciem JIRA, jednak szybkość działania tego rozwiązania wyprowadziła by z równowagi nawet stoika.

Kolejnym usprawnieniem są szablony maili w thunderbirdzie połączone z moją wewnątrz firmową księgą procedur. Od 3 miesięcy widzę postępujący przyrost nowych klientów.

Odnośnie serwerów po ekscesach z serwerowniami w Polsce swoje instancje prestashop przeniosłem do serwerowni DigitalOcean.com. Zautomatyzowanie działania przez ansible oraz vagrant przyspieszyło w znacznym tempie deploy nowych instancji presty. W tym roku zlecono mojej firmie kilka prac nad WooCommerce – jest co system sklepowy oparty o wordpressa.
Finanse
Pożyczka udzielona przeze mnie pewnej osobie oraz problemy z klientami dość mocno nadszarpnęły budżet. Porada na przyszłość – nie uzależniać się od jednego klienta który daje dobre zlecenia, dywersyfikować, dywersyfikować i jeszcze raz dywersyfikować.

Postanowiłem też zacząć budować też dochód pasywny. Dlatego na stronie mogą zacząć się pojawiać linki do programów partnerskich. Aktualnie działam w programach partnerskich: Progreso.pl, DigitalOcean.com, Trello.com oraz Copy.com, które jest odpowiednikiem Dropbox.com jednak z większą powierzchnią. Możemy na nim trzymać do 20Gb danych. Co w porównaniu do 2 gb danych dropbox stanowi dużą różnicę.

Kolejny rok będzie dla mnie rokiem budowania poduszki finansowej od nowa z kilkoma zmianami w stosunku wersji pierwszej. Jednak zapas 10% okazuje się zbyt mały. Najprawdopodobniej zostanie użyty zapas w postaci zapasu w wysokości kwartalnych wydatków . Sposoby tworzenia poduszek bezpieczeństwa postaram się opisać w kolejnych odcinkach.
Rozwój osobisty
Dużo czasu poświęciłem na czytanie blogów finansowych, poszerzanie swojej wiedzy oraz usprawnianiu swojej pracy.

Książki które przeczytałem w tym roku. W różnych wydaniach papierowych i elektronicznych.
[K] Książka w wersji papierowej, [E] Ebook
 1. [K] Bogaty ojciec i biedny ojciec – R.T. Kiyosaki
 2. [K] Droga wojownika. Opowieści o twórcy GROM-u generale Sławomirze Petelickim – Andrzej Wojtas
 3. [K] Hrabia monte Christo – Alexandre Dumas trzy tomy – przymierzam się do napisania recenzji – wspaniała książka.
 4. [K] Bogaty albo biedny po prostu różni mentalnie – T. Harv Eker
 5. [K] Pułapki small biznesu – Marek Jankowski
 6. [E] Ultimate Freelancer – by 37Signals
 7. [E] Getting Real – by 37Signals
 8. [E] DOKTRYNA JAKOŚCI – Andrzej Jacek Blikle
 9. [E] Przestań odwlekać – Bartek Popiel
 10. [E] Way of the Peaceful Warrior – DAN MILLMAN
 11. [E] OLBRZYMIE KROKI – Anthony Robbins
 12. [E] Zrobię to dzisiaj – Bartek Popiel
 13. [E] Prawa cukcesu. Tom I: Superumysł – Napoleon Hill
Lista e-booków jeszcze nie jest pełna – niestety lista nie była spisywana od początku roku. Dodatkiem było dla mnie przesłuchanie audio booka pod tytułem: Ojciec chrzestny.
Programowanie
Postępy w programowaniu największe poczyniłem w CSS oraz JavaScript. Starałem się od css’a trzymać możliwie najdalej, jednak siła wyższa w postaci dużej ilości zleceń wygrała z moim wstrętem do kaskadowych arkuszy stylów.

Kolejnym krokiem milowym było zbudowanie systemu do obsługi zaplecza serwerowego Digital Ocean. Do wykonania systemu użyłem Ansible oraz Vagrant Ansible Tower. System nie jest ukończony w 100%. Prace nad systemem szacuję na około 20%-25% 30%. Najwięcej pracy pozostało przy load balancingu w chmurze, automatów przełączających instancje w razie awarii oraz budową panelu administracyjnego do wygodniejszej obsługi kont.

Mniejsze postępy były z związane z yii frameworkiem w jednym z projektów użyłem humhuba – kopii facebooka opartej na yii. W ostatnim tygodniu testowałem yii2. Samemu zacząłem pisać też temat wordpress. W przyszłości może zacznę prace na tematem dla sklepu WooCommerce.
Działalność społeczna
W tym roku wziąłem udział w Szlachetnej Paczce dzięki niej poznałem dużo bardzo ciekawych ludzi. Emocje przy wręczaniu prezentów dla ludzi były ogromne.

Inną akcją zapoczątkowaną kilka miesięcy temu jest próba stworzenia stowarzyszenia. Więcej informacji o nim znajdziecie pod adresem : grt-gozdnica.pl Największym problemem okazuje się znalezienie odpowiedniej usługi księgowej. Jeżeli znacie jakieś osoby związane z tematem rozliczeń stowarzyszeń – proszę o kontakt.
Motto
Motto ubiegłego roku 2014 – „Każdy dobry uczynek zostanie surowo ukarany”.
© 2021 Więcej informacji
o mnie