Kaizen metoda na lepsze jutro / projekt - www.srebniak.pl
Kaizen metoda na lepsze jutro / projekt
Kaizen jest praktyką ciągłego, długofalowego doskonalenia produktu. Została wprowadzona i opisana przez Massaki Imai w roku 1986 w Japonii. Uznawana jest na całym świecie jako ważny filar w długofalowej strategii konkurencyjnej organizacji. Praktyka to to przede wszystkim małe codzienne kroki. W myśl zasady przewodniej – duże rezultaty przychodzą z wielu małych zmian wykonanych w pewnym czasie.
Kaizen jak zacząć gdzie stosować
Kaizen to słowo składające się wyrazów: Kai | zen w wolnym tłumaczeniu dobra zmiana. Pewnie pomyślisz: zaraz, zaraz gdzie tu haczyk? Jest jeden, ale za to jaki! Jest to KONSEKWENCJA bez tego elementu kaizen przestaje działać. Ten wpis był oznaczony do publikacji na Wtorek 21 marca 2017 roku na godzinę 8 rano. Obecnie posiada 14 15 16 wersji jednak 18, każda jest bardzo prosta i wprowadza jeden nowy akapit, jeden nowy obrazek, dodanie cytatu, pierwsza wersja tego wpisu powstała w obecnej formie ponad tydzień temu. Pierwsza myśl było połączenie jeszcze jednej praktyki wywodzącej się z kraju kwitnącej wiśni – Kanban, ale o tym napiszę w kolejnym nie technicznym poście na blogu.
Duże rezultaty pochodzą z wielu małych zmian zgromadzonych w czasie.
kaizen_image
Ciągle małymi kroczkami
Moim wyznacznikiem małych kroczków jest czas. Zazwyczaj są to zadania które jestem w stanie sam zakończyć w 30-45 minut. Dlatego uważam że bardzo ważną rzeczą jest opisanie procesów w pierwszej fazie projektu. Dzięki fazie projektowania jesteśmy w stanie określić tak naprawdę co potrzebujemy zrobić.
Kochajmy rzeczy nie idealne, ale te wdrożone.
Obecnie jestem na etapie rozwijania tego bloga i wprowadzania poprawek na stronę mojej firmy. W tym samym czasie w chwilach kiedy nie mam ochoty na pisanie artykułów opisuję procesy oraz potrzeby innego projektu. Projektem tym zajmę się od początku maja. Od 1 Maja uwaga skupiona na stronie mojej firmy zostanie przeniesiona na kolejny miesiąc na stworzenie MVP sklepu internetowego z dwoma produktami. Strona firmowa poczeka na następny miesiąc lub dwa aż inne osoby uporają się z przygotowaniem tekstów ofertowych, szablonów etc. Po czym … wrócę do ulepszania bloga.
Ktoś sie zapyta, a gdzie tu konsekwencja?!
Konsekwencją w moim przypadku jest zawsze stworzenie MVP oraz wypuszczenie go na świat. Blog ten otrzymał nowy wygląd, jest kilka błędów, kilka rzeczy brakuje, ale jest już widoczny w sieci i mogę bez problemowo publikować wpisy w konkursie.
Widoczne efekty otrzymujemy po pewnym czasie jednak to małymi krokami buduje się rzeczy wielkie!
kaizen_graph_image
Kaizen – 8 przykładów z życia wziętych.
Podam teraz kilka przykładów z którymi możesz zacząć stosowanie metody w codziennym życiu.
  1. Jeżeli lubisz sobie pospać – wstawaj w pierwszym tygodniu o tylko jedną minutę wcześniej. W drugim tygodniu wstawaj 3 minuty szybciej, a w trzecim sześć.
  2. Lubisz kino? Odkładaj codziennie Jedną złotówkę do słoika. Pieniądze z tego słoika wydawaj tylko na bilety do kina?
  3. Potrzebujesz oszczędności? Zamiast jedzenia na mieście 5 dni w tygodniu jeden raz zrób jedzenie samemu i weź je do pracy 🙂
  4. Chcesz przebiec maraton? Biegaj codziennie przez 5 minut w pierwszym tygodniu! Z każdym kolejnym dodawaj 5 minut
  5. Masz blog na którym dawno nic nie pisałeś? Pisz codziennie kilka akapitów do wpisów i przechowuj je jako szkice!
  6. Masz projekt który od kilku miesięcy lub lat nie zobaczył nowej linii?
  7. Masz chęć napisać własnego e-booka? Utwórz dokument tekstowy i codziennie dopisuj sobie kilka zdań. Możesz używać do tego celu one note i zbierać w nim notatki dzięki którym napiszesz swoją upragnioną książkę.
  8. Chcesz się nauczyć kolejnego języka ? Czytaj codziennie przez 10 minut artykuły w tym języku.
  9. Masz firmę w której strona domaga się poprawek? Rozpisz na jak najmniejsze elementy to co trzeba zrobić i rób! codziennie jedną zmiana.
  10. Masz mało znajomych? Idź raz w tygodniu na spotkanie pasjonatów – tutaj jest lista spotkań dla miasta Wrocław
Jeżeli piszesz codziennie kilka akapitów do swojego wpisu to pamiętaj o jednej ważnej rzeczy. Ta rzecz to data publikacji – Ustal ją na za miesiąc, będzie to swoja motywacja do szybkiego zakończenia sprawy 😉
Czy sam tego używam?
Bardzo często działam tak, że pewne pomysły zapisuję na później i co jakiś czas wracam do nich żeby dopisać jeden akapit, zmienić zdjęcie, dodać tagi. Tak samo u siebie w działalności gospodarczej mam plik z opisanymi rzeczami które należy poprawić – listę rzeczy które mogę wykonać. Przy projektach IT możemy przygotować sobie środowisko CI/CD dzięki któremu nie będziemy marnowali czasu na wprowadzanie naszych pomysłów w życie.
Podsumowanie
Mam nadzieję, że zaciekawiłem Ciebie drogi czytelniku do spróbowania wprowadzania małych zmian, w życiu. Jest to jeden z kilku wpisów nie technicznych na moim blogu. Obecnie zacząłem pracę nad aplikacją przygotowywaną na konkurs Daj się poznać. Następny wpis będzie już techniczny 😉

Co sądzisz o metodzie małych kroków? Stosujesz ją u siebie, może ten artykuł nakłoni ciebie do zaczęcia używania jej w swoim życiu 🙂

Podziel się opinią w komentarzach. Jeżeli artykuł spodobał się tobie – udostępnij na facebooku, tweeterze, lub wyślij go swoim znajomym.
© 2021 Więcej informacji
o mnie